Podlahové vykurovanie
Podlahové vykurovanie
je v súčasnosti považovaný za jeden z najpríjemnejších spôsobov zabezpečenia tepelnej pohody.
Podlahové a stenové vykurovanie je moderný nízkoteplotný sálavý systém vykurovania, vhodný do miestností s akýmkoľvek účelom využitia.Správnym návrhom a kvalitnou realizáciou podlahového vykurovania, doplnené o vhodnú reguláciu je možné dosiahnuť približne 20 - 25% úsporu tepla.
Je to veľmi progresívny spôsob vytvárania tepelnej pohody s reálnou ekonomickou návratnosťou. Energeticky úsporné podlahové či stenové vykurovanie je výhodné kombinovať s ekologickými a efektívnymi tepelnými zdrojmi ako sú tepelné čerpadlá.
Filozofia podlahového vykurovania
Za ideálne sa považuje vykurovanie s takým vertikálnym rozložením teplôt, kde v oblasti hlavy stojaceho človeka je teplota vzduchu o 2 až 3°C nižšia ako pri nohách. Pri horizontálnom rozložení teplôt by mala mať teplota vo všetkých rovinách rovnakú hodnotu. K uvedenému príkladu sa najviac približuje spôsob vykurovania teplovodným podlahovým systémom.
Princíp podlahového vykurovania
spočíva v systéme špeciálnych hadíc zabudovaných v podlahe. Sústavou hadíc v podlahe preteká vykurovacia voda, ktorá cez stenu hadice odovzdáva teplo podlahovej vrstve - poteru. Hadice sú najčastejšie zaliate v betónovej vrstve, ktorej priemerná hrúbka sa pohybuje okolo 6,5 cm. Na zálievku rúrok sa používajú aj hotové samonivelizačné zmesi, ktoré sú vyrobené na báze sadry. Z nich sa pripravuje tzv. anhydritový liaty poter.
Takto vzniká veľkoplošné vykurovacie teleso, ktoré má vďaka svojej hrúbke dobré akumulačné vlastnosti a samoregulačnú schopnosť.
Praktické skúsenosti
Pri podlahovom vykurovaní je dôležité správne navrhnúť hustotu pokládky hadíc v jednotlivých okruhoch. V prípade nesprávnej hustoty môže nastávať prekurovanie alebo naopak nedokurovanie miestností.
Problémy môže spôsobovať byť aj odlišný priemer hadíc v jednom rozdeľovači okruhov, kde pri prevádzke vznikajú nerovnomernosti v prietoku vykurovacieho média.
Následkom toho vznikajú rozdiely v distribúcii tepla v jednotlivých častiach vykurovaného objektu.
Dôležitá je aj kvalita betónového poteru.
Betón by mal mať rovnakú hustotu, hrúbku a dilatačné špáry medzi jednotlivými okruhmi a stenami.
Pozor na postupnú nábehovú vykurovaciu skúšku po vyzretí poteru.
Pozor na správny výber podlahovej krytiny.
Zverte návrh a realizáciu podlahového vykurovania odbornej firme.